Jak to vypadá uvnitř matrace?

Při výběru kvalitní matrace hrají důležitou roli nejen parametry týkající se vašeho těla a spánkových návyků, ale také výrobní materiál. Víte, z čeho se matrace skládá a na co byste si při nákupu měli dát pozor? Přečtěte si s námi vše potřebné proto, abyste vybrali správnou matraci a měli přehled o tom, jak matrace vypadá zevnitř.

Z čeho se matrace skládá

Matraci tvoří 3 základní vrstvy:

  • jádro,
  • komfortní vrstva,
  • potahová tkanina.

Jádro matrace

Jádro určuje vlastnosti matrace. Mohou jej tvořit buď pružiny, nebo pěny. Pružinové matrace jsou díky moderním postupům oblíbené především kvůli dobrému pružení a odvětrávání matrace. Pružiny mohou být buď bonellové, nebo taštičkové (taštičkové matrace). Více o nich píšeme níže. Jádro pěnové matrace tvoří příslušná pěna. Vlastnosti matrace se odvíjí od toho, jaký typ pěny byl při výrobě použitý.

Komfortní vrstva

Jedná se o prvky, které matraci „zpohodlňují“ na základě požadovaných vlastností. Jsou nejblíže tělu a obvykle jsou několik centimetrů silné. Nacházejí se nad jádrovou vrstvou. Komfortní vrstva se stará o rovnoměrné rozložení hmotnosti a reaguje na pohyby ve spánku.

Potahová tkanina

Potahová tkanina tvoří obal matrace. Díky tomu vnitřek matrace chrání před poškozením a zašpiněním. Matracové chrániče jsou zpravidla snímatelné a pratelné v pračce. Mohou být navíc opatřeny povrchovými úpravami, které zlepšují vlastnosti matrace.

Z čeho se matrace vyrábí?

Jádra matrací se vyrábí z různých materiálů, které se mohou i kombinovat. Od zvoleného materiálu se odvíjí vlastnosti matrací. Jádra matrací se nejčastěji vyrábějí z těchto materiálů:

PUR pěna

PUR pěnu můžete také znát pod názvem molitan. Tento materiál patří mezi nejpoužívanější pro výrobu matrací. Jeho předností je optimální tuhost a dobré přizpůsobení se křivkám vašeho těla. Po dlouhodobějším používání však měkne, ale nedojde k jeho úplnému proležení. Při výběru si matraci zkuste potěžkat. Čím těžší je, tím delší životnost bude mít. Matrace z PUR pěny jsou méně prodyšné, proto se nehodí do vlhkého prostředí.

Zdroj: www.vyspimese.cz

HR pěna

Známá také pod názvem studená pěna. Dobře absorbuje lidské teplo a zabezpečuje optimální cirkulaci vzduchu. Pěna je elastická a vzdušná díky otevřené buněčné struktuře. Na rozdíl od PUR pěny je pružnější a lépe se přizpůsobí tvarům těla. Díky vyšší objemové hustotě si své vlastnosti beze změn zachovává i po dlouhé době používání.

Zdroj: www.vyspimese.cz

Latex

Latexové matrace se vyrábějí ze šťávy tropického stromu kaučukovníku. Předností latexu je jeho schopnost přizpůsobit se tlaku těla. To ocení především vaše páteř, která je během spánku v přirozené poloze a nijak se nedeformuje. Kromě toho je latex odolný vůči roztočům, takže je ideální volbou pro alergiky.

Zdroj: www.vyspimese.cz

Na trhu se můžete setkat se dvěma typy latexu: přírodní a syntetický. Z hlediska používání však mezi nimi není příliš velký rozdíl. Významný rozdíl představuje spíše ekologické hledisko.

Pružiny

Pružinové matrace jsou tvořeny buď bonellovými nebo taštičkovými pružinami. Metoda taštičkových pružin je modernější a matrace jsou pro spánek komfortnější. Pružinové matrace jsou oblíbené zejména pro svoji cenovou dostupnost a skvělou cirkulaci vzduchu. Díky dostatečné cirkulaci vzduchu je můžete používat i ve vlhčím nebo nedostatečně odvětrávaném prostředí.

Zdroj: www.vyspimese.cz

Přírodní materiály

Pro výrobu přírodních matrací se používají materiály jako kokosové vlákno nebo koňské žíně. Matrace efektivně odvádějí vlhkost a zároveň jsou antibakteriální, takže je mohou používat i alergici.

Sendvičové matrace

Skládají se z několika vrstev odlišných materiálů, přičemž využívají jejich nejlepší vlastnosti.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *