Vše, co chcete vědět o damaškové oceli – historie a současnost

Damašková ocel byla a je považována za jeden z nejkvalitnějších materiálů pro výrobu zbraní a nožů. Damaškové nože či jiné zbraně mají na povrchu nezaměnitelné kresby. Umění výroby a zpracování damaškové oceli je opředeno mnoha mýty, ale všichni kováři se shodnou, že se jedná o skutečný grál celého kovářského umění. Pojďte se s námi v tomto článku podívat, jak damašková ocel vznikla a jak vypadá dnes.

Historie damaškové oceli

První zmínky o damaškové oceli začaly na Srí Lance a v Indii, odkud putovala přes Persii do zbytku Evropy. Uvádí se, že své jméno získala podle města Damašek, ve kterém se poprvé začala ve velké prodávat. Nicméně mnoho expertů o této interpretaci historie pochybuje. Mají za to, že se Damašková ocel začala vyrábět v Číně nebo Indii a jméno má po mistrovi, který tyto zbraně vyráběl a nebo od odvozeniny slova arabského původu.

Poslední zmínky o damaškové oceli se datují okolo 7. století. Jedná se tedy o ztracené umění, které se již několik tisíc let snaží mnoho kovářů z celého světa napodobit, avšak marně. 

Vlastnosti damaškové oceli

Damašková ocel je známá především svými mimořádnými vlastnosti a vzhledem ke své tajemné historii je v mnoha případech opředena mýtickými vlastnostmi. Zbraně z damaškové oceli měly být údajně natolik tvrdé a nezdolné, že dokázaly prorazit kovovou výzbroj. Mimo vlastnosti oceli je také damašková ocel známá díky svým kresbám na čepeli.

Současná výroba damaškové oceli

V současné době se damašková ocel vyrábí jinak než tomu bylo v historii. Dnes se z damaškové oceli vyrábí třeba nože a to postupným svařování dvou vrstev oceli, z nichž jedna obsahuje vysoký podíl uhlíku a druhá nízký podíl uhlíku. Taková ocel je rovněž nazývaná tzv. překládaná. Je velice důležité, aby šly rozdílné vrstvy oceli na přeskáčku, protože jinak by spoj mezi nimi zmizel a ony se spojily dohromady. Vrstvy oceli je nutné zahřát pod teplotou přes 1400 °C a následně údery kladiva spojit dva druhy oceli do jednolitého kusu. Vrstev oceli může být v damaškovém noži klidně 1000, není tam žádné omezení. Jednoduše záleží na kováři, kdy bude s výrobkem spokojený. Díky broušení a překládání oceli, vzniká pro damaškové nože typická kresba, která je na konec ještě politá kyselinou, aby lépe vynikla.

V dnešní době se vyrábí kuchyňské nože z damaškové oceli, různé šperky, nebo jiné kuchyňské náčiní. Cena damaškové oceli se pohybuje výš než cena nožů z jiného materiálu, avšak platí, že damašková ocel je to nejlepší, co si můžete vybrat. 

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *