Tipy, jak zvýšit libido

Libido je latinský název, kterým se dnes označuje hlavně sexuální touha nebo žádostivost. Sexuální uspokojení patří od počátků lidstva k nejzákladnějším lidským potřebám. Každá osoba má v sobě svou individuální dávku a žádostivost prožívá podle svého. Během života může libido z nejrůznějších důvodů poklesnout nebo se dokonce úplně ztratit. Pojďte se s námi podívat, co jsou nejčastější zabijáci libida a jak proti nim bojovat.

Jaké jsou nejčastější důvody snížení libida a tipy, jak ho snížit

K častým zabijákům libida patří stresy, úzkosti a psychická nepohoda, hormonální nerovnováha, dále pak zdravotní komplikace, nemoci a zcela přirozeně také vyšší věk. 

Stres

Stres a dlouhodobý duševní neklid spolehlivě obírá o libido muže i ženy. Stres může být budovaný dlouhodobě vlivem stresujících situací (práce, partnerství, děti, finance, zdraví) a nebo se objevuje nárazově. Stres způsobuje duševní i fyzické napětí, které lidi vyčerpává, snižuje jim životní energii a to se pak projevuje na oslabeném zájmu o sex. Platí, že čím více má člověk povinností, úkolů a aktivit a nedokáže je managovat, tím nižší je libido. 

Duševní zdraví pomůže vrátit:

  • dostatečný odpočinek a spánek, který nabije energií,
  • trávení více času aktivitami, které nás těší,
  • pravidelný pohyb, 
  • pestrá, čerstvá a vyvážená strava, 
  • a další.

Obezita

​​Obezita prokazatelně zabíjí libido. Děje se tak kvůli nízké fyzické energii a na druhé straně kvůli studu a špatnému pocitu ze sebe sama. Obézní člověk jednak nemá sílu souložit, a zároveň má nízké sebevědomí a stydí se ukazovat před protějškem. Výsledkem je dlouhodobě nízké až žádné libido. Snažte se tedy pracovat na zdravém životním stylu, pravidelně se hýbejte, jezte zdravé nezpracované potraviny a dostatek vitamínů.

Sport a pravidelný pohyb je to nejlepší, co pro sebe může člověk udělat a tato prospěšná zátěž se promítne i do síly libida. U mužů cvičení zvyšuje testosteron, který je pro libido zásadní. Navíc sport a jeho výsledky zvedají sebevědomí muže i ženy,  což může pomoci k silnějšímu zájmu o sex.

Vysoká konzumace alkoholu a kouření 

Alkohol a kouření jsou samy o sobě rizikovými faktory ve vztahu ke snížení sexuálních funkcí. Alkohol a cigarety poškozují a znemožňují klasickou funkci srdce a cév, což má velký vliv na sílu libida. 

Nefunkčnost vztahu

Čím déle jste ve vztahu, tím častější míváte pocit, že se sexuální chemie mezi vámi a vaším partnerem vytrácí. To jde vyřešit jedině tím, že budete na vašem vztahu pracovat společně. Nezapomeňte si udělat čas na rande, plánujte si společné aktivity a obdarujte svou polovičku nějakou drobností. To vám pomůže vzpomenout si, proč vás to k sobě tak přitahovalo. Vytvořte si doma romantickou atmosféru – zapalte svíčky, zapněte romantickou hudbu a provoňte váš domov. Čím lepší je váš vztah emocionálně, tím pravděpodobněji budete chtít trávit s partnerem intimní chvilky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *