Co je SM systém

SM systém je rehabilitační metoda, která se zaměřuje na stabilizaci a mobilizaci páteře. Metoda je postavena na principu správného cvičení se speciálním elastickým lanem pro SM systém. Pravidelné cvičení posiluje pevnost a pružnost páteře.

Metoda SM systém má za sebou dlouholetý vývoj a je postavena na klinických zkušenostech u pacientů s bolestmi páteře, ať už v okolí krční, hrudní či bederní. Tito pacienti se léčili například se známou skoliózou nebo výhřezem ploténky. Do praxe ji přivedl MUDr. Richard Smíšek, který věřil, že pravidelným cvičením lze docílit opětovného posílení a stabilizace páteře. 

Velkou výhodou této metody je, že ji můžete provádět sami doma, ale pozor. Nejprve je potřeba důkladně se seznámit se správností provedení cviků, ať svým zádům naopak neublížíte. 

Pro koho je cvičení určeno?

Cvičení je vhodné pro všechny věkové kategorie od dětí po seniory. Nejčastěji se s ním seznamují lidé, které již bolestí zad trápí, ale jsou vhodné i jako prevence problémů s páteří. Doporučuje se lidem se sedavým zaměstnáním, vrcholovým nebo rekreačním sportovcům, ale i těhotným ženám. Cviky jsou vhodné i pro protažení a strečink. 

V čem vám může SM systém pomoci?

  • léčba skoliózy,
  • léčba výhřezu meziobratlových plotének,
  • léčba poruch velkých kloubů,
  • zlepšení sportovního výkonu,
  • uvolnění kloubů a svalů,
  • zlepšení správného postoje začínající u plosek nohou (plochonoží).

Cílem cvičení je aktivovat spirální svalové řetězce, které podporují naši páteř v okolí trupu směrem vzhůru. Při jejich aktivaci dojde k protažení páteře a srovnání celkového postoje (napřímení) těla člověka. Uvolní se meziobratlové ploténky, které během sezení či stání fungují jako harmonika ー srolují se a díky malému prostoru neumožní aktivaci meziobratlových svalů. Dojde k uvolnění šíjových a paravertebrálních svalů a také k aktivaci klenby. Budete se divit, ale i správný postoj vycházející z aktivní klenby a plosek nohou, ovlivňuje správné držení páteře a následně zapříčiněnou bolest zad. 

Jak často cvičit SM systém? 

Nemusíte se bát, že budete muset trávit hodiny denně cvičením. Ze začátku je potřeba věnovat cvičení více času, abyste se naučili metodiku a správnost prováděných cviků, později ale postačí 15 až 20 minut denně. Pravidelnost je u této metody velmi důležitá, a proto doporučujeme to nepodceňovat. Cvičení je velmi jednoduché a zvládnete ho doma, v práci nebo i venku. 

Co budete ke cvičení potřebovat?

Základem SM systém je speciální elastické lano, které můžete zakoupit v různých délkách a v různých pružnostech. Lano na obou koncích obsahují smyčky, které umožňují provlečení dlaní a zápěstí. Lano poté prochází mezi palcem a ukazováčkem, což zajišťuje pevnost úchopu a aktivaci svalů na rukou. 

Postupně si můžete také přikoupit balanční podložku, která se vám bude hodit například na podložení kolenou. Na internetu najdete videa se cviky, podle kterých se můžete za začátku inspirovat. 

Co byste měli před cvičením vědět?

Kromě toho, že je důležitá pravidelnost, je také dobrá maximální soustředěnost. Cviky musí být prováděny plynule a vědomě. Je nutné se také soustředit na dýchání, které je nedílnou součástí. Frekvence a síla dechu doprovází jednotlivé cviky. Vědomé dýchání do jednotlivých oblastí těla napomáhá k léčbě. Například pokud cvičíte sérii cviků na bedra, směřujte na stejná místa i váš dech. Během aktivity (provádění cviku) se nadechujte, naopak při uvolnění cviku vydechujte. 

3 tipy na základní cviky s SM systémem

Tah s oběma pažemi vzad s pokrčenými lokty

  • Postavte s koleny na šířku boků, podsaďte pánev a zpevněte hýždě.
  • Vyrovnejte oblast krční páteře a hlavy, snažte se vytahovat hlavu rovnoměrně vzhůru jako by vás někdo tahal za provázek.
  • Ramena během cviku spíše tlačte dolů.
  • Uchopte elastické lano a dlaně směřujte dolů. Lopatky vytáhněte vpřed.
  • Pomalu začněte přitahovat lano směrem k tělu tak, že lokty budou pod úhlem ramen 90 stupňů. V této fázi se nadechujte.
  • Ruce a lokty uvolněte do výchozí pozice a pomalu vydechujte.

Kruhy oběma pažemi a přitažení hrudníku k pánvi do předklonu

  • Jednu nohu předsuňte cca 30 cm před tělo. Podsaďte pánev a zpevněte hýždě.
  • Uchopte elastické lano tak, že k němu budete zády. Paže zvedejte vzadu, lokty a dlaně tlačte co nejdále nazad. Jakmile se paže dostanou na úroveň ramen, natáhněte je do vzpažení, pohlédněte dolů a začněte přitahovat bradu k hrudní kosti.
  • Pokračujte s klesání hlavy až ke kolenu, ruce jsou stále natažené ve směru, tzn. směřují ke kotníku. Přední noha je napnutá, zadní mírně pokrčená.

Boční tah jednou paží

  • Uchopte lano a postavte se k němu bokem. Ruka blíže k lanu bude nyní několik centimetrů od těla, druhá ruka před tělem v úrovní pasu.
  • Pracujte pouze s rukou, které je před vaším tělem. Ruku táhněte šikmo stranou od pupíku přes rameno, nad hlavu (ruka mírně pokrčená) a za hlavu (ruka mírně pokrčená, lano bude za vaším tělem).
  • Tento cvik můžete provádět ve stoje i vsedě.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *