První cesta letadlem: Vše, co chcete vědět

Člověk má přirozeně strach z nových věcí a není na tom vůbec nic špatného. Možná si někteří z vás pamatují, jaká byla jejich první samostatná cesta vlakem. Patrně to bylo ještě v dětských letech, ale nakonec jste to jistě zvládli s přehledem. Oproti tomu cestování letadlem už je o něco složitější a zdlouhavější proces, a proto máte možná spoustu otázek. Dopředu vás uklidníme, že na letišti určitě nebudete jediný, kdo cestuje poprvé. Tento článek pro vás může být průvodce první cestou letadlem, a proto se pokusíme shrnout všechny důležité informace.

Před odletem

Doba před odletem bývá plná otázek a nejistot. A nemusí se týkat pouze nervozity z cesty jako takové, ale rovněž z pobytu zahraničí a starostmi s tím spojené. Právě proto je dobré mít vše zjištěné dopředu a zbytečně se nestresovat kvůli maličkostem. Jednou z nejdůležitějších částí doby před odletem je balení. A ještě než začnete balit, je dobré pozjišťovat si, jaké kufry si s sebou můžete vzít. Jak se sbalit do letadla si přečtete v článku zde. Samozřejmě je dobré si zjistit, jaké doklady s sebou budete potřebovat a nezapomenout na cestovní pojištění.

Cestování letadlem ーzavazadla

Co se týče zavazadel, je vždy dobré si zjistit konkrétní podmínky přepravy dané letecké společnosti, se kterou letíte. Existují dva druhy zavazadel a každé z nich má vlastní rozměry a instrukce.

  • Odbavené zavazadlo – je zavazadlo, které bývá zpravidla větší a cestuje samostatně v zavazadlovém prostoru s ostatními kufry. Odevzdáte ho u odbavovací přepážky a při vystoupení na něj budete čekat. 
  • Příruční zavazadlo – je zavazadlo, které si s sebou vezmete na palubu letadla. Každá společnost má jinou rozměrovou toleranci, ale většinou se jedná o klasický malý kufr, batoh či tašku s rozměry 55x40x20 cm. Omezena bývá také váha zavazadla. Dbejte však na to, abyste si zjistili konkrétní informace u dané společnosti dopředu. Například nízkonákladové společnosti povolují opravdu velmi malý rozměr příručního zavazadla, a pokud byste měli větší, zřejmě byste dopláceli. 

Na letišti

Přišel den D a vy jste konečně dorazili na letiště. Možná právě teď na vás přichází ta pravá panika. Ale není se čeho obávat. Ještě než nastoupíte do letadla je třeba projít několika “stanovištěmi”. Společně si teď uvedeme vše, co byste měli vědět. Na letiště je dobré vždy dorazit alespoň 2 hodiny před odletem tak, abyste vše v poklidu stihli a zároveň byli dostatečně dopředu informováni o případných změnách.

Odbavování (Check-in)

Odbavení zavazadla provedete u některých společností i online. Tento krok slouží k tomu, abyste finálně potvrdili, že poletíte, kolik budete mít zavazadel a jaké sedadlo bude vaše. Pokud jste check-in provedli online, slouží tato přepážka pouze k tomu, abyste předali odbavované zavazadlo do rukou personálu. Pokud jedete pouze s příručním zavazadlem a provedli jste check-in online, na přepážku vůbec nemusíte.

Mimo to, že odevzdáte odbavené zavazadlo, dostanete také palubní lístek (tzv. boarding pass), bez kterého by vás na palubu letadla nepustili. Opět v případě, že jste provedli odbavení online, palubní lístek vám přijde do e-mailu, případně si stáhnete jako soubor pdf.. 

Bezpečnostní kontrola na letišti

Po odbavení pokračujete s palubní lístkem k bezpečnostní kontrole. Možná jste už viděli tento proces v mnoha filmech, a proto to pro vás nebude nic nového. Kromě předmětů uvedených v článku, na který jsme odkazovali, přes bezpečnostní kontrolu neprojdou tekutiny v objemu větším než 100 ml. Celkový objem tekutin pak nesmí přesáhnout 1 litr a musí být zvlášť umístěné v průhledném sáčku.

Berte si s sebou proto jen cestovní balení kosmetiky. Můžete si ovšem vzít prázdnou láhev na vodu a po absolvování bezpečnostní kontroly ji naplnit vodou z kohoutku. Stejně tak si můžete větší tekutiny koupit v tranzitní zóně.

Při příchodu k bezpečnostní kontrole vyndejte ze zavazadla tekutiny a elektroniku. Sundejte si bundu, čepici, šálu, pásek a hodinky, vyndejte z kapsy mobil a peněženku. Všechno včetně zavazadla dejte do připravených umělohmotných bedýnek na pás. Možná budete požádáni, ať si zujete boty, zejména velké typu pohorky nebo kozačky. Pokud při průchodu detekčním rámem přesto zapípáte, zkontroluje si vás pracovník letiště ještě ručně.

Nástup do letadla

Gate je ekvivalent pro kolej a nástupiště při cestování vlakem. Na letišti jsou také k dispozici informační tabule, kde si najdete svůj let a zjistíte, kdy vám to letí. Důležitá informace je, že gate se uzavírá nejpozději půl hodiny před odletem, proto je třeba tam být dříve. Na palubním lístku byste čas, kdy se brána uzavírá, měli mít. Pokud cestujete mimo Schengenský prostor, bude po bezpečnostní kontrole následovat ještě pasová kontrola. Ovšem pokud máte pas s elektronickým čipem, projedete bez problému bránou, u které pas načtete a vyfotíte se. Není pak důvod chodit k přepážce a nechat se zkontrolovat úředníkem. 

U palubní brány vám bude opět zkontrolován palubní lístek a budete vpuštěni do letadla. Někdy k letadlu budete muset dojít pěšky a někdy vás odveze autobus. Tak přejeme příjemnou cestu!

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *