Jak vybrat lyže pro začátečníka

Zimní období a lyžařská sezóna se nám pomalu ale jistě blíží a mnozí z vás možná uvažujete, že se tento rok na sjezdovku konečně postavíte. Pokud jste se rozhodli, že zvolíte lyže a nemáte žádné zkušenosti, budete určitě potřebovat pomoci s výběrem. Představujeme vám malého průvodce, jak vybrat sjezdové lyže pro začátečníky. 

Zkušenosti a očekávání

V tomto článku se zaměřujeme na výběr lyží pro začátečníka. Tedy počítáme s tím, že máte minimální nebo žádné zkušenosti s jízdou na lyžích. V každém případě je potřeba si uvědomit, jak máte v plánu s lyžováním začínat. Můžete zvolit lyže, které jsou čistě pro začátečníka, ale pokud strávíte dva týdny na alpských horách v doprovodu trenéra, je dost pravděpodobné, že se za tuto dobu překlopíte do kategorie pokročilých. Je tedy potřeba vždy vybírat lyže také podle toho, jaké jsou vaše plány a jaká očekávání od vašich lyžařských schopnostech máte.

Jak vybrat lyže podle výšky a váhy lyžaře?

Váha a výška jako parametr je u lyží poměrně jedno. Jde jí pouze o sílu, která na ni působí. Pokud jste tedy lyžař začátečník a nemáte žádné zkušenosti, nebudete mít s výběrem lyží takový problém jako kdejaký profesionální, závodní jezdec. Existují základní pravidla, která pro výběr lyží platí a vztahují se především na dvě proměnné: lyžařské schopnosti a síla, kterou na lyži působí.

Pro rekreačního, ne příliš rychlého lyžaře platí, že pokud dosahuje lehčí váhy a výšky, vyvine na lyži menší sílu, a proto je potřeba pořídit si lyže kratší a měkčí. Naopak, pokud jste tělesně zdatnější a vážíte víc, vyvíjíte na lyži větší sílu a delší páku. V tomto případě je potřeba sáhnout po delších lyžích. Pokud je jezdec opravdu velmi mohutný, je dobré vybírat také tvrdé lyže. Naopak pokud byste byl jezdec závodní, velmi rychlý a nevážil byste moc, je dost možné, že vyvinete na lyži větší sílu než těžší, rekreační lyžař, který nejezdí moc rychle.

V každém případě je nutné nechat si v obchodě při výběru lyží poradit odborníkem, protože posoudit vlastnosti lyže začátečníkem je téměř nemožné.

Šířka lyží

V porovnání s minulostí je dnes šířka lyže velmi důležitý parametr, který se dřív nijak neřešil. Minimální šířka lyže bývá většinou od 66 milimetrů, s tím že pokud sháníte sjezdové lyže, jejich šířka by se měla pohybovat maximálně do 75 milimetrů. Většina lyží na našem trhu se pohybuje právě do maximální šířky 75 milimetrů a většina lyžařů je také upřednostňuje. Rovněž pro začátečníky či pokročilé lyžaře, kteří chtějí pilovat techniku, je tato šířka ideální. 

Jak vybrat správnou délku lyží?

V minulosti byl výběr lyží mnohem jednodušší. V obchodě jste vybrali jakoukoli lyži a pokud seděla po bradu, bylo to správně. V dnešní době je však výběr natolik široký, že tento přístup správný úplně není. Opět se výběr lyží pro začátečníka a profesionála značně liší. My ale vybíráme lyže pro začátečníka. Obecně platí, že ženy začátečnice by měly být schopny jezdit bez problému na lyžích do 160 cm, u mužů začátečníků je to do 175 cm. Obecně také platí, že pokud si nemůžete lyže vyzkoušet na sněhu nebo jinde, je lepší jít, jako začátečník, do kratších lyží.

Jak vybrat hůlky na lyže?

U lyžařských holí je nejdůležitějším parametrem délka. Návodů jak vybrat ty správné lyžařské hole je nepřeberné množství, výsledky se však příliš neliší. Správná délka hůlek je taková, že pokud ve stoje chytnete lyžařské hůlky opačně pod kroužkem, měli byste mít předloktí vodorovně nebo mírně skloněné. Existují také další způsoby, jak změřit správnou délku hole pomocí násobení či dělení vaší výšky koeficientem, ovšem pro začátečníka stačí vybírat i takto.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *