Co je arduino a jaké je jeho využití?

Co je arduino?

Technologie Arduino byla založena v Itálii jako cenově dostupné řešení pro studenty technologie a velice rychle se rozrostla. Arduino je mikropočítač, který je založený na mikroprocesoru ATMega od firmy Atmel a určený pro výrobu a návrhy technologických “hračiček”. Pomocí Arduina dokážete vytvořit chytré zařízení v podobě meteostanice, dronu, minirobota nebo 3D tiskárnu. Arduino rozšíření funguje na principu tzv. shieldů, což jsou rozšiřující desky. Vše dokážete přenést na internetový server a zobrazit pomocí telefonu nebo počítače. Technologie Arduino se programuje pomocí programovacího jazyka Wiring, který se podobá jazyku C++.

Jaké existují Arduino desky?

Arduino Uno

Arduino Uno je zřejmě nejznámější a nejzákladnější ze všech Arduino desek. V tuto chvíli je v prodeji třetí zpracování této desky, která přinesla několik vylepšení oproti předchozím verzím. Mezi její výhody patří přítomnost napájecího konektoru a kompatibilita s drtivou většinou rozšiřovacích desek (shieldů). Tento model disponuje 14 digitálními vstupními a výstupními piny a 6 analogovými vstupními piny.

Arduino Nano

Jak už název napovídá, Arduino Nano je jedna z nejmenších Arduino desek a je vhodná především pro finální produkty. Arduino Nano je velmi podobné Arduino Mini, ale pouze s tím rozdílem, že Nano má vlastní USB port a převodník. 

Arduino Mega

Arduino Mega je větší deskou, která se hodí především pro návrhy větších projektů jako 3D tiskárna nebo automatizace. Obsahuje výkonnější procesor a má k dispozici 54 digitálních pinů a 16 analogových vstupů. 

Arduino Due

Arduino Due je ještě větší než Mega, a to především proto, že je postaveno na desce Arduino Mega. Designově je však velmi podobné. Je mnohem silnější díky procesoru s 32 bity (běžné procesory jsou 8 bitové). Arduino Due je připraveno pro velmi složité projekty.

Uplatnění Arduina

V praxi se Arduino nejčastěji používá k domácím projektům automatizace. Díky Arduinu si můžete vytvořit ukázkovou chytrou domácnost, např. automatické zavlažování, dálkové topení. Menší projekty pak mohou vypadat jako řízení budíku, 3D tiskáren nebo jednoduché hry. 

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *