LCD, LED, OLED ー Dokázali byste z patra říct, jaký je v nich rozdíl? Pro někoho to možná není důležité, každopádně rozdíly v technologiích displejů jsou v určitých případech poměrně vysoké a někdy naopak naprosto bezvýznamné. Možná vás to překvapí, ale mnoho označení displejů je pouze marketingový trik. Pojďte se s námi podívat, jaký je rozdíl mezi těmito třemi základními typy displejů, ať si můžete vybrat ten, který vám a vašim potřebám bude vyhovovat nejvíc.
LCD displeje
Zatím využívanějším typem displejů u většiny výrobců je stále LCD (Liquid Crystal Display). Tento typ displeje už v překladu znamená displej z tekutých krystalů. Spočívá v tom, že displej je usazen mezi dvě polarizační vrstvy a pole tekutých krystalů, které samy tvoří jednotlivé pixely. Hlavní princip fungování LCD je v potřebě vnějšího zdroje světla, tzv. podsvícení.
Vzhledem k tomu, že při zobrazování jednotlivé pixely nezáří samy, ale pomocí podsvícení, u LCD nikdy nezažijete opravdovou černou. To můžete zaznamenat hlavně, pokud je šero. V tu chvíli uvidíte, že i černá je díky podsvícení vlastně tmavě šedá.
LED displeje
LED obrazovky je čistě marketingový název pro LCD obrazovky, které však oproti standardně používanému podsvícení využívají podsvícení pomocí diod (LED). LED obrazovka je postavena na principu aditivního sčítání barev, kdy každý jednotlivý plnobarevný bod obrazovky tvoří trojice LED diod – červená, zelená a modrá. V tu chvíli se barvy spojí a vznikne bílé světlo podsvícení.
OLED displeje
OLED je zkratkou pro (Organic Light Emitting Diod). Důležité je slovo “organic”, jelikož v případě, že by chybělo, bavili bychom se o klasických LED diodách. Organická je proto, že materiál, který je v displeji a pixelech obsažený, je z organické hmoty. Ta pod napětím svítí. A právě tímto se dostáváme k hlavním výhodám této technologie.
Světlo totiž vzniká přímo v pixelech, a díky tomu tyto panely nepotřebují žádné vlastní podsvícení. Proto u těchto displejů mluvíme o “dokonalé černé” a obecně nižší energetické náročnosti při zobrazení tmavých barev. Naproti tomu při zobrazení světlých či dokonce bílých ploch je na tom OLED technologie o poznání hůř s ohledem na spotřebu. OLED panely mohou být t naneseny na jakémkoliv podkladu, protože tam chybí vrstva podsvícení a díky tomu bývají OLED displeje í velmi tenké. Zde se dá hovořit o ohebných displejích.