Jak zvládnout autoškolu hravě

Řídit automobil je dnes již nepostradatelnou dovedností, která vám otevře nové cesty a možnosti. Přesto autoškola v mnohých často vyvolává více strachu než radosti. Není se však čeho bát. Autoškolu udělá každý, kdo si alespoň trochu věří. Důležité je mít chuť se učit nové a nalézat v řízení radost. 

Jak dlouho trvá autoškola a kolik jízd je v autoškole?

Zjistěte si počet jízd. Pro řidičský průkaz pro skupinu B je zákonem stanoveno 28 vyučovacích jízd (1 hodina trvá 45 minut, v autoškole máte většinou 2 hodiny za sebou). Součástí výuky jsou také hodiny teorie (10 hodin), včetně 1 hodiny zdravotnické přípravy (první pomoc). Pokud autoškola nemá nikde uveden rozsah výcviku a počet hodin, může to být důvod, kvůli kterému si autoškolu nemusíte vybrat.

Jak probíhá autoškola?

Výcvik může být zahájen poté, co v autoškole odevzdáte vyplněnou žádost o přijetí k výuce a výcviku a posudek o zdravotní způsobilosti k řízení. Následně pokračujete v hodinách teorie. Ty probíhají jednak formou kurzu s pravidelnou docházkou na přednášky nebo formou tzv. dálkového studia podle individuálního studijního plánu, kdy se žák připravuje samostudiem a povinné konzultace absolvuje s učitelem.

Následně začnete s jízdami. Při jízdě je nejpodstatnější se nestresovat. Říká se to dobře, v reálu je to ale celkem problém. Snažte se přesto zůstat v klidu. Nikdo nejezdí po několika desítkách hodin v autoškole bez chybičky. Nejdůležitější je vyvarovat se těm zásadním.

V první řadě myslete na rychlost jízdy, přednost zprava, chodce na přechodech a cyklisty. Vedle toho se pozorně dívejte na přejezdech – i když máte dobrý výhled, instruktor musí vidět, že otáčíte hlavou. Nezapomeňte dát vždy včas a správně blinkr. Buďte také připraveni na to, že u většiny jízd budete muset zaparkovat.

Jaká je cena autoškoly?

Ceník autoškol můžete najít na webových stránkách samotné firmy. Cena za autoškolu se většinou pohybuje kolem 12 000 korun. Některé autoškoly však nabízí také platbu na splátky, díky tomu si můžete nastavit jednotlivé platby i výšku splátek, počítejte však s tím, že většina autoškol si v takovém případě bude účtovat také něco navíc. Autoškoly taktéž nabízí takzvaný rychlokurz, díky kterému vám zaručí úspěšné získání řidičského oprávnění do jednoho měsíce. Za takový rychlokurz si většinou připlatíte až dvojnásobek běžné ceny, je však důležité zvážit, zda se za ten měsíc stihnete naučíte všechno potřebné.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *