Návod, jak správně zazimovat motorku na zimu

Léto už je definitivně za námi a podzim se nám ohlásil ostrou a nekompromisní zimou. Všichni rozumní motorkáři ví, že přesně toto je čas, kdy je potřeba motorku uložit k zimnímu spánku. Pochopitelně existují motoservisy, které vám motorku na zimu dokonale připraví, ovšem pokud si raději o svou motorku postaráte sami, představujeme podrobný návod, jak na zazimování motorky.

Na co si dát pozor při přípravě motorky na zimu

Říká se, že podle toho jak dobře svou motorku zazimujete, se na jaře stejně dobře projedete. Rozhodně nestačí, když ji po poslední jízdě odstavíte do garáže a přikryjete zimní plachtou na motorku. Otázkou pro mnoho z vás může být, kdy vlastně motorku zazimovat. V posledních letech se období pro zazimování motorky posouvá, protože nástup zimy bývá rok od roku slabší. Většina motorkářů svou motorku uloží nejpozději v říjnu, ovšem jsou i tací, kteří si na teplejší den počkají v listopadu nebo prosinci. Ovšem to už je potřeba velmi dobře popřemýšlet nad teplým oblečením na motorku.

Pojďte se s námi podívat na jednotlivé body, na co byste při zazimování motorky neměli zapomenout.

Motorku důkladně očistěte

Mytí motorky na zimu a do garáže, kde ji nikdo neuvidí je důležitější než mytí motorky během sezóny. Důkladným očištěním motorky a veškerých jejich částí předejdete rezivění a denenerování. Obzvlášť se zaměřte na méně dostupná místa, kde by mohly nečistoty a špína přes zimu napáchat velké škody. 

Pro umývání motorky používejte speciální moto kosmetiku a jiné přípravky, které lak motorky nepoškodí, ale opravdu důkladně očistí. Nezapomeňte před ručním mytím houbou nejdříve motorku umýt silnějším proudem vody, který odstraní veškeré větší nečistoty, které by mohly laku uškodit a poškrábat ho.

Velkou pozornost věnujte rovněž usušení motorky a hlavně jejich záhybů. Pokud byste vodu v záhybech nechali přes zimu, hrozí, že by voda začala rezivět. Čištěním také jdete naproti možnosti, že narazíte na nějakou závadu dřív a můžete ji vyřešit ještě než začnete na jaře znovu jezdit.

Vyčistěte a namažte řetěz

Při očištění věnujte obzvlášť velkou pozornost řetězu. Opravdu velmi důkladně jej očištěte a namažte motorovým olejem, který jej ochrání před zrezivěním. Nezapomeňte také zkontrolovat, jestli není řetěz prověšený. 

Namažte ostatní spoje motorky

Jen řetěz namazat nestačí. Motorka vám bude v garáži stát několik měsíců, a tak se raději držte hesla “Kdo maže, ten jede”. Důkladně pročistěte další spoje motorky, které by vám v kloubech mohly zrezivět.

Nezapomeňte na baterku

Pořádnou péči nepotřebuje pouze motorka, ale také baterie neboli akumulátor. Baterie by dlouhodobě neměla zůstávat v chladu, který v garáži zřejmě bude. Proto je důležité, abyste baterii vymontovali a uložili ji do tepla a sucha. Ačkoliv bude baterka z motorky pryč, je jasné, že se bude i nadále vybíjet, a proto by se měla dlouhodobě nabíjet. Případě, že máte klasickou nabíječku, nabijte ji jednou měsíčně na 100 %. Pokud v průběhu zimy zjistíte, že akumulátor nefunguje tak, jak by měl, rovnou můžete objednat nový a na jaře vás to nebude zbytečně brzdit.

Natankujte plnou nádrž

Před zazimováním motorky doporučujeme, abyste nádrž naplnili z téměř 100 % novým, vysokooktanovým benzínem. Také je dobré doplnit i příslušná aditiva. Je to důležité čistě proto, aby nádrž nezrezivěla. Přeci jen, pokud bude nádrž plná, nemá co zamrznout a tedy ani zrezivět.

Vyměňte olej

Před zimou je také dobré vyměnit olej. Za sezónu, kdy jste na motorce řádili klidně i každý den, se do něj dostalo mnoho nečistot. Navíc stejně jako u nádrže tím, že olej vyměníte a doplníte, zabráníte korozi.

Uskladnění motorky na zimu

Správné uskladnění motorky je rovněž velice důležité hned z několika důvodů. Jedním z nich jsou pneumatiky. Ideální je, pokud vlastníte stojan pro obě kola tak, aby se nedotýkala země. Pokud stojan nemáte, můžete samozřejmě využít i stojan motorky, nicméně je dobré sem tam s motorkou popojet, aby se pneumatiky zatížily rovnoměrně a nevznikly plošky. Nakonec už jen stačí stroj přikrýt prodyšnou zimní plachtou na motorku, aby se pod ní nahromadila vlhkost. Takto bude vaše motorka skvěle připravená na časnou jarní jízdu, aniž byste museli čekat na volný termín v moto servisu.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *