Jak vybrat helmu na kolo?

Povinnost nosit cyklistickou helmu při jízdě na kole mají dle platné legislativy všechny osoby do 18 let. Nošení helmy by ale neměli podceňovat ani dospělý cyklisté. V mnoha případech dokáže přilba na kolo zachránit život, nebo zabránit úrazu. Pojďme se podívat podle čeho se orientovat při výběru cyklistické helmy.

Typy cyklistických helem

Nejprve si promyslete, kam budete na kole vyrážet. Bude to silnice, lesní traily nebo bikepark? Podle toho zvolte vhodný typ cyklistické helmy. Silniční helmu rozhodně neberte do terénu na traily, nebo bikeparku. 

Silniční helmy

Helmy jsou určeny primárně na silniční cyklistiku, využijete i při jízdě na gravelových kolech v lehkém terénu. Mezi jejich přednosti patří dobré odvětrávání a nízká hmotnost.

MTB helmy

MTB helmy jsou někdy oproti silničním helmám robustnější a mají výrazný přední kšilt proti slunci. Jejich tvar může více krýt týl hlavy. I tady se výrobci snaží o co nejlepší odvětrávání i nižší hmotnost vzhledem k funkčnosti a bezpečnosti v terénu.

BMX helmy

Helmy určené na BMX kola poznáte podle specifického designu. Helmy mají velmi málo otvorů pro odvětrávání, jsou použitelné na skateboarding i bruslení.

Helmy na Freeride

Freeridové helmy jsou velmi podobné těm na motorku. V tomto případě nemůžeme počítat s nízkou hmotností helmy, protože jsou velmi robustní. Musí poskytovat vysokou ochranu hlavy při náročných sjezdech v terénu. Chrání také čelist jezdce i hlavu z každé její strany. Odvětrávání není skoro žádné

Zdroj: https://unsplash.com/photos/n13ABwV-Pic

Podle čeho vybírat helmu na kolo?

  • Primárně se orientujte podle velikosti. Zkontrolujte, zda přilba správně sedí a je přizpůsobena velikosti vaší hlavy. Měla by vám na hlavě sedět rovně a neměla by být příliš těsná ani příliš volná. Speciálně dámské či dětské helmy jsou vyráběny i v menších rozměrech.
  • Zvažte počet a umístění větracích otvorů v přilbě, abyste zajistili správné proudění vzduchu a pohodlí při používání. Obzvláště pak v letních měsících může docházet k přehrátí, pokud vázne odvětrávání. 
  • Hledejte bezpečnostní certifikáty, které musí přilby splňovat. V ČR je to norma ČSN EN 1078. Můžete se setkat i se zahraniční certifikací. Zpozornět byste měli u velmi levných a neznačkových cyklistických helem.
  • Vybírejte helmu, která má spíše nižší hmotnost, ale dbejte přitom na zajištění bezpečnosti. Lehké cyklo helmy jsou často vyztužené kevlarem, nebo karbonem. 
  • Výhodou mohou být další přednosti jako reflexní prvky či integrovaná blikačka, odnímatelný štítek a hledí, nebo vylepšené polstrování. Pokud chcete být pro řidiče ještě více viditelní, zaměřte se na helmy v bílé barvě

Systém MIPS

Výrobci cyklistických helem čím dál častěji používají tzv. systém MIPS. Systém MIPS v cyklistických helmách využívá kluzkou vložku, která je umístěna mezi dvěma vrstvami skořepiny pro pohlcení devastujících rotačních sil, k nimž dochází při pádu z kola. 

Rotační síly jsou mnohem horší než samotný náraz hlavy do tvrdého. Díky pootočení zmíněných vložek při pádu, nedochází k přenášení rotačních sil na mozek a tím je zajištěna jeho větší ochrana.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *