Jaké existují alternativní způsoby stravování

V posledních deseti letech se zdravý životní styl stal velmi populární, a proto stejně jako všechno prošel mnoha inovacemi. V dnešním článku se zaměříme konkrétně na alternativní způsoby stravování, kterých rozhodně není málo, a tak se velmi jednoduše mohlo stát, že se člověk úplně ztratil v tom, co vyznávají. Pojďte si s námi přečíst, jaký je rozdíl mezi veganem, vitariánem a mnoho dalšího.

Záměry, které vás vedou k tomu, držet jakýkoliv ze stravovacích trendů se různí. Někdo to dělá jen proto, že je to dnes moderní, trendy a chce vypadat zajímavě. Někdo vyloženě cílí na své zdraví a je pro něho priorita číslo jedna, aby do těla nedostal nic nezdravého. Někdo to zase může volit z ekologických nebo morálních důvodů. Pojďme si tedy společně objasnit, jaké existují druhy stravování.

Vegetariánství

Vegetariánství je zřejmě jedním z nejznámějších a nejstarších alternativních způsobů stravování a zřejmě naprosto každý ví, co to obnáší jíst jako vegetarián. Věděli jste ale, že existují různé druhy vegetariánů? Klasický vegetarián se jednoduše řečeno vyznačuje tím, že nejí maso, ale co ty další druhy?

Lakto-ovo vegetariánství

Tento druh vegetariánství je zřejmě ten nejznámější. Člověk, co je lakto-ovo vegetarián nejí žádné maso, ale za to mléčné výrobky a vejce jí bez problémů.

Pescetariánství

Pescetarián je ještě o něco uvolněnější než předchozí případ. Pescetarián stejně jako lakto-ovo vegetarián nejí maso, ale vejce a mléčné výrobky ano. K tomu si ale ještě přidá plody moře, které má rovněž povolené.

Semi-vegetariánství (polo-vegetariánství)

Polo-vegetarián je člověk, který tento stravovací styl bere na částečný úvazek. Tedy z 80-90 % se snaží jíst především zeleninu, ovoce, luštěniny, sacharidy a další rostlinné zdroje bílkoviny, ale občas si dopřeje i maso, vejce nebo mléčné výrobky. Semi-vegetarián může být rovněž člověk, co nejí pouze červené maso.

Veganství

Veganství je známé a rozšířené stejně jako vegetariánství, ale z pohledu omezení je veganství mnohem přísnější. Ovšem zde je třeba uvést, že vegan se rozhodne být veganem především ze soucitu ke zvířatům. Z toho vyplývá, že vegan nejen že nejí maso, ale nejí ani žádné jiné živočišné produkty. Tedy ani vejce, mléčné výrobky nebo med. Mnoho veganů se k živočišným produktům staví stejně i při výběru oblečení nebo doplňků.

Vitariánství

Vitariánství vyznačuje raw stravu, což v překladu znamená „syrová strava”. Vitariánství spočívá v tom, že se člověk vyhýbá tepelně upraveným pokrmům a jídlo si upraví maximálně pod 42-48 °C, což je je maximální teplota, při které si jídlo udrží veškeré vitamíny a jiné prospěšné látky. Vzhledem ke složitosti konzumace syrových, živočišných potravin, se vitariáni velmi často stávají rovněž vegany, kteří konzumují pouze rostlinné produkty.

Frutariánství

Frutariáni jsou zřejmě největší extrém ve stravovacích stylech. Frutarián nejen že nejí živočišné produkty kvůli soucitu ke zvířatům, ale nejí ani většinu rostlinných produktů, aby neublížil květinám. Z toho plyne, že frutarián jí pouze zralé plody, ořechy a semena. Nejí tedy ani kořenovou a listovou zeleninu. 

Paleo dieta

Již název vypovídá, že tento styl stravování má něco společného s dobou kamennou. A je tomu opravdu tak. Paleo stravování spočívá ve stravováním stejném jako naši předci. Tedy při paleo stravování můžete jíst maso, ořechy, semínka, ovoce, zeleninu a živočišné a rostlinné tuky. Naopak nejí obiloviny, luštěniny, cukry a jakékoliv chemicky upravené potraviny. V oblasti toho, co člověk smí a co ne se paleo dieta velmi podobá ketodietě nebo bezsacharidové dietě.

Gluten-free dieta (bezlepková dieta)

Gluten-free dieta, v překladu bezlepková dieta, je již většinou volba z důvodu zdravotního omezení jako je alergie či intolerance na lepek. Lepek je obsažen ve všech obilovinách jako je pšenice, ječmen, žito a oves. Někteří lidé drží bezlepkovou dietu jen proto, že jim pomáhá v dosažení štíhlé postavy v rámci zdravého životního stylu. 

Proteinová dieta (keto dieta)

Při proteinové dietě se omezuje přísun sacharidů a zvyšuje se příjem bílkovin. Tím, že výšíme příjem proteinů a omezíme příjem tuků navodíme tělu stav tzv. ketózy – proto se tato dieta označuje také jako keto dieta. Většinou má 3 až 4 fáze, které také určují, co přesně bychom měli jíst a co ne. Velmi propracovaný způsob vedení proteinové diety s vlastními produkty i hotovými proteinovými jídly, které stačí jen ohřát, nabízí společnost Victus.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *