Co je jóga a jaké jsou zásady správného cvičení?

Pod pojmem jóga si každý představí asi trochu něco jiného. Pro většinu lidí ze západu je jóga symbolem pohybu. Chodíme na ni z důvodu protažení, uvolnění a posílení svalů. Pro opravdové jogíny je však jóga mnohem víc. Jóga je určitá forma meditační filozofie, která propojuje mysl a tělo za účelem zklidnění a uvolnění. 

Historie jógy

Nejstarší zmínky o józe pocházejí z dob 500 až 900 let před naším letopočtem. Nejznámější zmínky pak z indických textů Jóga sútry z let 250 před naším letopočtem. Jóga sútry popisují osm větví jógy. Mezi ty patří:

  1. Jama – soustředí se správnost chování vůči ostatním lidem například pravdivost, nenásilnost, mravnost a další.
  2. Nijama – soustředí se na chování vůči vlastní osobě například vnitřní spokojenost, sebekázeň, uklidnění.
  3. Ásana – soustředí se na tělo a jeho zdraví.
  4. Pránajáma – soustředí se na správné ovládání dechu.
  5. Prátjáhára – soustředí se na kontrolu mysli.
  6. Dharana – soustředí se na objekt nebo myšlenku.
  7. Dhjána – meditace
  8. Sámadha – jógový trans

Proč cvičit jógu

Jóga přináší do života spoustu benefitů pro psychické i fyzické zdraví. Je vhodná pro ženy i muže všech věkových skupin – od dětí po seniory. Každý si zde může najít metody, které mu budou vyhovovat a přinášet uspokojení. V józe lze najít komplexní systém cvičení, dechových a očistných technik.

Zásady správného cvičení jógy

První zásadou správného cvičení je vědomé provádění cviků. Ale co si pod tím představit? Jednotlivé cviky musí být prováděny klidně, pomalu a kontrolovaně. Cvičení by mělo být příjemné a ne bolestivé. Pokud vás něco v pozicích bolí, doporučuje se ji nedělat a přejít do jiné ásany. Pokud jste začátečník, začněte se základními pozicemi a postupně během lekcí přecházejte na ty pokročilé, které by vás mohly ze začátku bolet nebo být příliš náročné. 

Přechody mezi pozicemi nesmí být prováděny trhaně a zběsile, ale naopak postupně, plynule a ideálně v kombinaci s pravidelným dechem. V józe mnohdy platí známé rčení: „Méně je více”. Ze začátku se určitě nesnažte zvládnout velké množství pozic, ale spíše se soustřeďte na správné provedení cviku. V pozici zůstaňte několik dechů a soustřeďte se na to, jak se cítíte, kde cítíte protažení nebo příjemné uvolnění. Uvidíte, že samotné udržení pozic propojené se správným dechem může být náročné.

Jak a kde cvičit jógu?

Stejně jako u SM systému je vhodná pravidelnost, zejména pokud je vaším cílem zlepšení zdraví. Nemusíte každý den chodit na lekce nebo cvičením trávit 2 hodiny denně, ale doporučujeme vyčlenit si alespoň 20-30 minut denně.

Jógu lze cvičit kdekoliv ー doma, v jóga studiu, venku na zahradě, na pláži, ale i v kanceláři. Existují jednoduché cviky na protažení krční páteře, karpálních tunelů nebo zad, které zvládnete i během sezení na kancelářské židli. 

Typy jógových cvičení

V jógových studiích se můžete přihlásit na různé typy lekcí. Někomu vyhovují dynamické lekce zaměřené spíše na posílení fyzické zdatnosti těla, někomu naopak klidné cviky zaměřené na určité části těla, např. záda, střed (core) těla nebo pouze na dech. Mezi základní typy cvičení patří:

  • hatha jóga,
  • aštanga jóga,
  • hormonální jóga,
  • vinyasa jóga,
  • jin jóga,
  • bikram (hot) jóga,
  • acro (párová) jóga,
  • gravid jóga – jóga pro těhotné,
  • jóga pro zdravá záda,
  • kundalini jóga,
  • jóga pro zdravá záda.

Základní cviky jógy pro začátečníky

Pozice hory

Pozice hory je základní pozicí každého cvičení. Naučí vás správnému držení těla v pozici ve stoje. Základem je rovnoměrné rozprostření chodidel, využití prstů u nohou a hlavních bodů. Střed těla v této pozici musí být zpevněný. Ramena tlačte dozadu a dolů.

Pozice psa hlavou dolů – střechy

Pozice se začíná v kleku na kolenách, v tzv. kočce. Pomocí dlaní a chodidel se odlačíte a zvednete boky vzhůru. Kolena mohou být mírně pokrčená. 

Pozice prkna

Do pozice prkna se lze opět dostat z pozice kočky. Rozdíl oproti pozici střechy je ten, že tělo je v jedné linii a musí být zpevněné.

Pozice stromu

Pozice stromu podporuje koncentraci a soustředění. Začíná ve stoje při zpevněném těle. Zvedněte jednu nohu a chodidlo opřete o stehno, nebo lýtko. Dlaně si dejte před hrudník.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *