Realitní situace v České republice

S rostoucími cenami nemovitostí a hypoték mnoho mladým Čechům začíná docházet, že zřejmě nikdy na vlastní bydlení nedosáhnou. Pohledy a názory na vlastní bydlení se různí, nicméně u mnohých převládá názor jejich rodičů a prarodičů, že bydlení je základní životní hodnotou. Nabízí trh nějaké alternativy nebo jsou mileniálové odsouzeni k životě v podnájmu. Pojďte si s námi přečíst, jaká je realitní situace u nás v České republice a jak to vnímají mladí lidé.

Hypotéky 2022

Největší problém se současnou situací na realitním trhu je právě dostupnost. S tím do velké míry souvisí hypotéky, které neřeší pouze mladí lidé, ale každý, kdo chce začít bydlet ve svém. Hlavní tři veličiny, které hrají v dostupnosti vlastního bydlení zásadní roli jsou ceny hypoték, ceny nemovitostí a příjmy rodiny. Představte si, že na splátku hypotéky v dnešní době dá průměrná česká domácnost zhruba 65 % svého čistého měsíčního příjmu. 

Proč jsou ceny nemovitostí tak vysoké?

Realitní trh je jako každý jiný trh regulován nabídkou a poptávkou. Důvodů, proč poptávka po nemovitostech a s tím i ceny nemovitostí tak moc vzrostly je mnoho. My si jich v tomto článku uvedeme alespoň pár:

  • Snížení úrokových sazeb úvěrů a hypoték kvůli pandemii v roce 2020,
  • zrušení daně z nemovitosti,
  • skupování nemovitostí investory,
  • výše hypotéky k ceně nemovitosti (LTV) se zvýšil na 90 %,
  • lidé během pandemie ušetřili vysoké finanční rezervy.

Ceny nemovitostí jsou na historickém maximu, ale vypadá to, že už zřejmě růst nebudou. Naopak by podle expertů mělo dojít k mírnému snižování. Jako vždy jsou nejdražší byty v Praze. V současné době se tam cena za metr čtvereční pohybuje kolem 113 000 Kč. Nové byty v Praze jsou na tom ještě mnohem hůř. Novostavby v Praze se pohybují na 145 000 za metr čtvereční.

Jaké existují alternativy mladých k vlastnímu bydlení?

Většina mladých se začíná smiřovat s myšlenkou, že na vlastní bydlení nikdy nedosáhnou. Pro většinu mladých to značí neúspěch a životní problém, nicméně existují i tací, kteří jsou rádi, že hypotéku mít nebudou. Podle nich tak mohou investovat peníze do svého podnikání, do sebevzdělávání a nic je tu nedrží. Díky životu v nájmu mohou téměř ze dne na den měnit plány.

Tím se dostáváme k hlavní alternativě, jak mladí současnou realitní krizi řeší ー podnájem. Nevýhodou však je, že i ceny nájmů se v posledních dvou letech velmi zvýšily. Pokud tedy žijete sám v bytě, je dost pravděpodobné,že za něj dáte i víc než půlku svého čistého měsíčního příjmu. Další alternativou jsou majetky rodičů a prarodičů. Mnoho lidí stále bydlí u rodičů. A ne kvůli pohodlnosti, ale z nouze. Faktem je, že v dnešní době mladí lidé, kteří by nemohli bydlet u rodičů, by často neměli kde jinde bydlet. Další možností, která do velké míry kombinuje kompromis mezi vlastním bydlením a nájmem je družstevní bydlení. To už je ale na městech a obcích, jestli budou tímto směrem svým obyvatelům pomáhat.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *